ONKA Kauçuk Conta San. ve Tic. Ltd. Şti.

Kauçuğun özellikleri nelerdir?

Kauçuğun özellikleri nelerdir?, kauçuk, onka kauçuk, conta, plastik fıçı contaları, ev aletleri contaları, bidon contaları, profil lastik contaları,plastik fıçı contaları, metal varil contaları, küçük ev aletleri contaları, profil contaları, özel üretim

Kauçuğun özellikleri nelerdir?

Kauçuk yüksek elastikiyeti sayesinde birçok kullanım alanına sahiptir. Eriyen maddeden elde edilen yağ daha sonraki işlemlerde çözücü olarak kullanılır. Halk arasında yaygın ismi saf lastik olan kauçuktan elde edilen lastiklerin tamamına yakını saf özelliktedir.

Kauçuk ısıtılınca yumuşar. 180 derecede yapışkan hale gelir ve 220 derecede ise erir. Daha sonra damıtılma işlemiyle birlikte kauçuk yağı elde edilir ve bu yağ kauçuğun çözücüsü olarak kullanılır. Bunların yanı sıra kauçuk elektrik akımı için iletken değildir ve bundan dolayı yalıtma-izolasyon gibi alanlarda yaygın olarak kullanılabilir. Kauçuğun bir diğer önemli özelliği ise plastik hale geçebilmesidir.

Kauçuğun havadan oksijen alması kauçuğun eskimesine yol açar. Kauçuğun başlangıç olarak yüzeyi yapışkan olur, sonra sertleşmeye ve çatlamaya başlar. Alev ve ketonlar kauçuğa etki etmezler.

Her yıl yaklaşık 4 milyon ton doğal kauçuk ve 7 milyon ton sentetik kauçuk, dünya genelindeki günlük temellerde kullandığımız 50.000’den fazla farklı ürün elde etmek için üretiliyor. Bisiklet, otomobil, kamyon, uçak, traktör ve hafriyat makinelerinde kullanılıyor.

Bunların dışında su geçirmez giyecekler, ayakkabı, eldiven, sıhhi eşyalar, döşeme malzemesi ve oyuncak gibi birçok malzemenin üretiminde kullanılıyor. Kauçuk eriyiğinden ayrıca yapıştırıcı olarak da yararlanılabiliyor. Yumuşaklık, dayanıklılık, yapıştırıcılık, su ve hava geçirmeme özelliği nedeniyle önemli bir ürün olması nedeniyle elektriği iletmediği için yalıtma ve izolasyon gibi alanlarda da sıkça tercih ediliyor.

Günümüzde kauçuk ahşap kadar yaygın olarak kullanılıyor. Büyük oranda mukavemet, uzun ömür, su direnci ve ısı direnci gibi özelliklerinden dolayı bu malzeme lastik üretimi için oldukça idealdir. Ancak kauçuk üretiminin önemli bir kısmı otomotiv sektöründe kullanılıyor. Güvenilir bir ürün olan kauçuk birçok alanda tercih edilmesi bakımından değerli bir maddedir.